Uwaga, kosmetyki mogą być trujące!

Krosty na twarzy, swędzenie, a nawet schodząca płatami skóra. By nie mieć takich problemów, lepiej sprawdzaj czy kosmetyki, których używasz nie są przeterminowane.

– Pachniała pięknie, niczego dziwnego nie zauważyłam po otwarciu tubki – mówi pani 59-letnia Grażyna z Wrocławia. Efekty po użyciu lawendowej maseczki okazały się jednak opłakane. Cała twarz kobiety zrobiła się czerwona. Godzinę później zaczęła dodatkowo swędzić, a następnego dnia rano policzki pani Grażyny pokrywały już drobniutkie, mało estetyczne krostki. – To efekt nie sprawdzania dat przydatności kosmetyków. One podobnie jak żywność, mają jasno określony przez producentów termin użycia – przypominają dermatolodzy. Ostrzegają zwłaszcza przez zepsutymi kosmetykami do pielęgnacji twarzy, które mogą mocno ją podrażnić. Przeterminowane balsami do ciała w przypadku wrażliwej skóry mogą spowodować też jej odparzenia i łuszczenie się.

Gdzie szukać dat ważności? Na zgrzewie tub z maskami, denkach słoiczków z kremami, tylnych etykietach balsamów do ciała.

ILE TO JEST WAŻNE:

Krem do twarzy – od 6-16 miesięcy

Lakier do paznokci – od 6 do 12 miesięcy

Szminka – do 3 lat

Balsam do ciała – 12 miesięcy