Lato trudne dla skóry

Posłuchaj eksperta:

ROZMOWA z konsultantką dermokosmetyczną Malwiną Woźniak:

Dlaczego latem trądzik się nasila?

Przez warunki pogodowe. Pod wpływem wysokiej temperatury skóra mocniej się poci i przetłuszcza. Gruczoły łojowe pracują intensywniej, a sebum w połączeniu z zanieczyszczeniami powoduje, że pory się zatykają. Powstają zaskórniki, które następnie zamieniają się w wypryski.

Jak słońce wpływa na takie zmiany skórne?

Niestety niekorzystnie. W początkowej fazie, dzięki opaleniźnie część zmian skórnych ustępuje. Cera robi się gładsza, dodatkowo zaś bardziej jednolita, ponieważ zyskuje ciemniejszy, opalony odcień. Poprawa na naszej skórze jest jednak pozorna. Zwykle po kilku dniach od poprawy, następuje pogorszenie sytuacji. „Uspokojone” przez słońce gruczoły łojowe, zaczynają działać ze zdwojoną siłą. Próbują pokonać przesuszenie skóry i produkują jeszcze więcej sebum.

Czyli opalanie się nie wchodzi w grę?

Jeśli jesteśmy w pracy, promieni słonecznych możemy unikać. Jeśli jednak jesteśmy na urlopie w Grecji, Hiszpani czy innym wyjątkowo słonecznym kraju, na działanie promieni słonecznych jesteśmy narażani niemal cały czas, nie tylko wygrzewając się na plaży. Co więcej, chcemy się opalić, żeby ładnie wyglądać. Mimo wszystko radzę traktować słońce z umiarem i chronić skórę dzięki kremom z wysokimi filtrami. Słońce nie tylko nie poprawia wyglądu skóry z niedoskonałościami, przyspiesza także jej starzenie się.

Co nie sprzyja cerze?

1. Częste dotykanie skóry

Popieranie podbródka ręką? Opieranie czoła na ręce, kiedy koleżanka przynosi ci solidną porcję nowych raportów firmowych? W ciągu dnia robisz to zwykle podświadomie. Specjaliści przypominają jednak: w ten sposób bakterie z dłoni przenoszą się na skórę twarzy. Stąd częste krostki na brodzie i na czole. Jeśli nie chcesz mieć takich problemów, postaraj się nie dotykać swojej twarzy.

2. Sen w makijażu

To jeden z największych grzechów pielęgnacyjnych. Niedokładnie zmyty makijaż lub – co gorsza – pójście spać z całkowitym pominięciem łazienki, odbije się na twojej skórze już następnego dnia rano. Pamiętaj; zmęczenie nie jest żadnym wytłumaczeniem. Umycie i nakremowanie twarzy zajmuje przecież mniej niż kwadrans.

3. Komórka

Trzymasz ją w kieszeni, w torebce, na stole kuchennym, na biurku. Czasem pożyczasz koleżance z pracy, czasem przekazujesz słuchawkę kierownikowi działu. I dziwisz się później, że w okolicy policzka pojawiły się nieestetyczne krostki? Czyść swój telefon, najlepiej delikatną wilgotną chusteczką.